Filipiny Informacje Praktyczne

Nie takie tanie Filipiny…

Filipiny
Filipiny
Napisane przez Śmieszynka

Koszty 17. dniowej wycieczki

Promocyjne bilety na Filipiny! Podróż za jeden uśmiech… a ile to tak naprawdę kosztuje? Myśląc o Azji zazwyczaj wydaje nam się, że wszędzie będzie tanio. Przecież można zjeść na ulicy, przespać się za grosze i wszędzie dojść na piechotę. Tak właśnie pomyśleliśmy i tym razem gdy planowaliśmy wycieczkę na Filipiny. Przez Pekin bo przecież taniej, a przy okazji zwiedzimy Chiński Mur – dwie pieczenie na jednym ogniu. Już w trakcie przygotowywania wycieczki okazało się, że jednak nieco się pomyliliśmy co do kosztów wyprawy.

Trasa podróży

Mapka ze strony http://mandalay.pl/

Trasa i plan:

1 dzień: Lot Londyn – Pekin
2 dzień: Pekin – zwiedzanie Chińskiego Muru i Zakazanego Miasta, wylot do Manili
3 dzień: Manila – zwiedzanie miasta, nocny autobus do Banaue
4 dzień: Banaue/Batad – zwiedzanie tarasów ryżowych, nocny autobus do Manili
5 dzień: Manila, lot do Puerto Princessa
6 dzień: Puerto Princessa – zwiedzanie podziemnej rzeki
7 dzień: Przejazd do El Nido
8 dzień: El Nido – wycieczka A
9 dzień: El Nido – wycieczka C
10 dzień: Nacpan Beach i powrót do Puerto Princessa
11 dzień: Puerto Princessa, odpoczynek i popołudniowy samolot do Cebu, prom na Bohol
12 dzień: Bohol – Czekoladowe Wzgórza, sanktuarium wyraków, rejs po rzece Lobos
13 dzień: Bohol – oglądanie delfinów, wycieczki po wyspach, snorkeling
14 dzień: Bohol – odpoczynek
15 dzień: Prom do Cebu, lot do Manili i noc w hotelu
16 dzień: wylot do Londynu
17 dzień: przylot do Londynu.

Koszty:

Koszty zostały podzielone według miejsc w których przebywaliśmy. Część hoteli została kupiona za punkty w programach lojalnościowych. Do jedzenia wliczaliśmy piwo i alkohol. Pamiątki obejmowały również masaże i inne drobiazgi, które niekoniecznie są wszystkim potrzebne. Kurs z dnia 03/04/16: 100 PHP – ok. 8 zł, 10 RMB – ok. 5,75zł, 1 GBP – ok. 5,3 zł.

Pekin

Transport obejmował koszty pociągu z lotniska do stacji Sanyuanqiao (25 RMB od osoby), taksówkę ze stacji do hotelu (14 RMB), taksówkę z hotelu na stację Pekin Północny, pociąg do Badaling (12 RMB w jedną stronę od osoby), metro do centrum i do stacji, z której odjeżdzał pociąg na lotnisko (14 RMB) oraz pociąg na lotnisko (25 RMB od osoby). Wejściówka na Chiński Mur kosztowała 35 RMB od osoby.

Koszty - Pekin

Manila

Hotel znajdował się ok. 2 km od lotniska. Transport w Manili to głównie taksówki na trasie lotnisko – hotel. Wejściówki do Intramuros – 75PHP od osoby (nas była wtedy czwórka).

Koszty - Manila

Banaue/Batad – tarasy ryżowe

Autobus na pola ryżowe kupiliśmy z dwumiesięcznym wyprzedzeniem – 510 PHP w jedną stronę od osoby. Odjazd z Manili o godzinie 22:00, a przyjazd o 6 rano. Z racji nieprzespanej nocy w mroźnym autobusie (co poniektórzy mieli czapki i rękawiczki!) skołowani wysiedliśmy w Banaue i daliśmy się naciągnąć na wycieczkę za 2800 PHP. Cena zawierała przejazd vanem naszej dwójki do końca asfaltowej drogi wiodącej na tarasy ryżowe i z powrotem (ok. 1h w jedną stronę). Dodatkowo w Batad musieliśmy zapłacić 50 PHP opłaty środowiskowej od osoby i odpowiednio 40PHP w Banaue. Wycieczkę na tarasy ryżowe do Batad da się zorganizować za 1/3 tej sumy używając lokalnych jeepney’ów (o ile umysł wam pracuje o 6 rano po nieprzespanej nocy). Wyjazd z powrotem z Banaue był tego samego dnia o 19:00, przyjazd do Manili na 4:00 rano.

Koszty - Banaue

Palawan

Hotele w Puerto Princessa zostały zakupione za pomocą programu lojalnościowego. Zwiedzanie obejmowało wycieczkę do podziemnej rzeki zakupioną z dwumiesięcznym wyprzedzeniem (cena za dwie osoby), gdyż ilość osób jest ograniczona do 1200 odwiedzających dziennie. Przejazd do El Nido nieklimatyzowanym autobusem ‘RoRo Bus’ dla ludności lokalnej (polecamy!!!) to koszt 290 PHP od osoby w jedną stronę (kursują co dwie godziny).

W skład wycieczek w El Nido weszły:

 • wycieczka A (1200 PHP od osoby),
 • wycieczka C (1400 PHP od osoby),
 • wypożyczenie skuterka na cały dzień (600 PHP),
 • paliwo (120 PHP),
 • wypożyczenie kajaków (150 PHP od osoby),
 • wypożyczenie leżaków (125 PHP od osoby),
 • opłata środowiskowa (200 PHP od osoby).

Płetwy, maski i rurki mieliśmy ze sobą, dokupiliśmy tylko koszulki do pływania (z powodu meduz) – 475 PHP za jedną (uwzględnione w pamiątkach).

Koszty - Palawan

Bohol

Transport na wyspie Bohol obejmował:

 • prom z/do Cebu – 400 PHP od osoby plus 450 PHP opłat portowych i 130 PHP opłat za bagaż,
 • dwie taksówki na trasie port – lotnisko – w sumie 530PHP,
 • dwa trycykle na trasie hotel – prom – w sumie 400 PHP.

W ramach wycieczek znalazło się:

 • wypożyczenie skutera na cały dzień – 600 PHP + paliwo  175 PHP
 • bilet do sanktuarium wyraków – 30 PHP od osoby
 • bilet na Czekoladowe Wzgórza – 50 PHP od osoby
 • rejs po rzece Lobos wraz z lunchem – 450 PHP od osoby
 • wynajęcie łodzi na pół dnia – oglądanie delfinów, snorkeling, Balicasag Island i Virgin Island – 1500PHP

Koszty - Bohol

Podsumowanie kosztów

Jak zwykle podzieliłam wszystkie koszty na podstawowe i dodatkowe (pamiątki) jako, że te ostatnie nie każdy kupuje. Loty obejmowały dwa bilety na trasie Londyn – Pekin – Manila – Pekin – Londyn (372 GBP). Loty wewnętrzne to łącznie 6 biletów (z bagażem) na 3 trasach: Manila – Puerto Princessa, Puerto Princessa – Cebu (łączony bilet – 3383,5 PHP od osoby)  oraz Cebu – Manila (2194 PHP od osoby). Udało nam się zaoszczędzić  w sumie na 4 nocach w hotelach – w Pekinie, dzięki programowi lojalnościowemu sieci Marriott, 2 noce w Puerto Princessa – w ramach programu sieci Wyndham oraz jedną noc w Puerto Princessa w ramach promocji Hotels.com (zbierz 10 nocy, a kolejna będzie za darmo – trzeba tylko zapłacić podatek). Staraliśmy się wykorzystać czas do maksimum i wybrać się na jak największą ilość wycieczek lokalnych. W porównaniu do wcześniejszej naszej podróży nie udało nam się znaleźć ulicznego jedzenia – praktycznie nigdzie go nie było. W turystycznych miejscach królowały bary i restauracje z cenami odpowiednimi dla przyjezdnych. Do żadnego państwa nie potrzebowaliśmy wizy, a szczepienia mieliśmy ważne jeszcze z poprzedniej wycieczki.

Podsumowanie kosztów