Informacje Praktyczne Podróż dookoła świata

Podróż dookoła świata – czyli ile to kosztuje?

Podróż dookoła świata. Informacje Praktyczne
Podróż dookoła świata. Informacje Praktyczne
Napisane przez Śmieszynka

Podróż dookoła świata brzmi bardzo pociągająco. W szczególności gdy na różnych stronach z tanimi biletami pojawiają się promocje. Za 3000zł dookoła świata, za 4000zł, za 5000zł… A ile to tak naprawdę kosztuje? Na miejscu trzeba doliczyć jeszcze hotele, wycieczki, wydatki, jedzenie… A przed podróżą wizy i szczepienia. Poniżej przedstawimy wam koszty 30 dniowej wycieczki na dwie osoby. Trasa: Kraków – Praga – Rzym – Milan- Tokio- Bangkok – Vientiane – Luang Prabang – Hanoi – Sajgon – Phnom Penh – Angkor Wat – Kuala Lumpur – Bali – Kuala Lumpur – Los Angeles – Paryż – Londyn. Główne założenia podróży:

  • rok wcześniej staramy się o urlop i planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem
  • śpimy w “małogwiazdkowych” hotelach, ale nie hostelach, zawsze mamy własny pokój z łazienką
  • jeżeli przylatujemy w dzień staramy się używać komunikacji miejskiej w celu wydostania się z lotniska, jeśli przylatujemy w nocy bierzemy taksówkę (nikt nie chce ryzykować)
  • jeżeli gdzieś da się dotrzeć na nogach to idziemy 🙂 w każdym innym wypadku bierzemy tuk-tuka/metro/kolejkę
  • staramy się korzystać z lokalnych wycieczek (na dłuższe wyjazdy)
  • jemy głównie na ulicy bądź w restauracjach dla lokalnych
  • szczepimy się na wszystko i bierzemy leki na malarię
  • oczywiście wszystko da się zrobić taniej, ale to nasz miesiąc miodowy 🙂

LOTY

W sumie kupiliśmy 9 biletów lotniczych. Pierwszy z nich został zakupiony  prawie z rocznym wyprzedzeniem. Z biletami linii Air Asia (z Kambodży do Kuala Lumpur i na Bali) poczekaliśmy na promocję “Zero Seats” i udało się je zdobyć w kwietniu. Ceny wyniosły nas 0 zł (zapłaciliśmy tylko podatki). Lot Tokio – Bangkok zarezerwowaliśmy za pomocą programu lojalnościowego British Airways. Resztę biletów dokupowaliśmy sukcesywnie. Lot Kuala Lumpur – Los Angeles został kupiony jako ostatni, jako że bardzo długo czekaliśmy na jakąkolwiek promocję. Niestety nie udało nam się znaleźć nic tańszego. Za żaden bilet nie zapłaciliśmy złotówkami. W tabelce uwzględniamy kurs z dnia 01/02/2015 (czyli zaraz po naszym powrocie).

Loty

WIZY

Wszystkie wizy oprócz wietnamskiej kupowaliśmy na lotnisku/przejściu granicznym. Podatek na Bali jest obowiązkowy.

Wizy

TRANSPORT

Uwzględniamy koszty zarówno transportu wewnątrz kraju, jak i pomiędzy państwami.

Transport

DOJAZDY Z/NA LOTNISKO

Jest to temat zazwyczaj pomijany w większości opisów na temat podróżowania. Jak wiadomo większość lotnisk nie jest położona najbliżej miasta do którego chcielibyśmy się udać. W niektórych miejscach nie ma komunikacji miejskiej. Na Bali, w Hanoi, we Włoszech, Bangkoku, Vientiane oraz Luang Prabang użyliśmy taksówki. W pozostałych przypadkach był to autobus bądź pociąg. W Vientiane policzyliśmy dojazd z przejścia granicznego (bus).

Dojazdy z i na lotnisko

HOTELE

Nasz zwyczajowy budżet wynosił 30-40$ na kraj z wyjątkiem Japonii. Tam zdecydowaliśmy się na spanie w tradycyjnym hotelu – ryokanie, który był nieco droższy. W pozostałych przypadkach kierowaliśmy się zazwyczaj ceną i opinią o danym hotelu. Szczególną uwagę poświęciliśmy sprawdzeniu czy nie ma tam różnego rodzaju robaków, ogólnemu poziomowi czystości i czy pod prysznicem leci ciepła woda. Większość hoteli miało dwie gwiazdki bądź w ogóle nie były ujęte w żadnej skali. Wyjątkiem są dwa Hiltony kupione za punkty. Pierwszy z nich miał 5 gwiazdek, a drugi trzy.

Hotele

WYŻYWIENIE

Większość posiłków to jedzenie uliczne bądź dania z restauracji dla lokalnych. W zestawienie wliczamy także wodę i inne płyny.

Wyżywienie

W powyższych zestawieniach przedstawiliśmy najważniejsze wydatki związane z podróżą. W sumie 19729,5 czyli 9864,75 zł/ osobę.  Połowę tej sumy stanowi bilet lotniczy.  Poniżej przedstawiamy wydatki opcjonalne.

LEKI I SZCZEPIENIA

Zalecamy zrobienie chociaż tych bezpłatnych. My zaszczepiliśmy się na wszystkie możliwe choroby występujące w krajach do których jechaliśmy oprócz żółtej febry. Tą zrobiliśmy przy okazji przygotowując się na przyszłe wakacje (szczepionka jest ważna 10 lat). Nie zabrakło także leku na malarie.

Leki i szczepienia

WEJŚCIÓWKI I DODATKOWE WYCIECZKI

Zazwyczaj jak już gdzieś jedziemy, chcielibyśmy większość rzeczy pozwiedzać. Można się bez tego obejść, ale jaki jest wtedy sens podziwiania wszystkiego z daleka? Wejściówki obejmowały wszystkiego rodzaju bilety wstępu do świątyń i pałaców.

Wejściówki i dodatkowe wycieczki

PAMIĄTKI, MASAŻE, UBRANIA

Są to zupełnie opcjonalne wydatki, ale chcieliśmy wam mniej więcej pokazać jak to wygląda. Będąc w Dalekiej Azji nie odmówiliśmy sobie spróbowania masażu tajskiego, wietnamskiego i laotańskiego. W Wietnamie trafiliśmy na super ceny sportowych ubrań. Efektem tego były większe zakupy m.in. butów i kurtki puchowej North Face. Pamiątki pochodziły głównie z bazarów.

Pamiątki, masaże, ubrania

PODSUMOWANIE

Poniżej przedstawiamy kompletne podsumowanie kosztów. Wiadomo, da się taniej – można zawsze spać w hostelach, łapać stopa, nie szczepić się, nie kupować pamiątek i zwiedzać tylko z zewnątrz. Celem tego postu było przedstawienie średnich kosztów podróży dookoła świata, która mogłaby być wykorzystana jako podróż poślubna (jak w naszym wypadku).

Podsumowanie kosztów