Informacje Praktyczne

Wielki Mur Chiński – metrem i pociągiem

Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński
Napisane przez Śmieszynka

Pewnie wielu z Was chciałoby wykorzystać maksymalnie przesiadkę w Pekinie, by zobaczyć jeden z cudów techniki. U nas w głowie również zaświtał plan by w 36h zobaczyć zarówno Chiński Mur jak i Zakazane Miasto. Biorąc pod uwagę 72h okres bezwizowy obowiązujący na chińskich lotniskach wydawało nam się, że nie będzie problemu. Zaczęliśmy zbierać informacje w internecie jak można to zrobić. Na pierwszy ogień pokazały się tylko i wyłącznie zorganizowane wycieczki. Następnie znaleźliśmy prywatnych przewodników za wcale niebagatelne pieniądze. Potem przyszło nam do głowy, że bez sensu tyle płacić za przewodnika – przecież na pewno można podjechać taksówką… I w zasadzie taki miał być nasz plan. Troszkę się baliśmy tych wszystkich dziwnych krzaczków i ludzi nie mówiących po angielsku.  Również tego, czy damy radę się zorientować w tak wielkim mieście jakim jest Pekin.

Z drugiej strony, co to za przygoda jechać taksówką!!! 😉 Po dłuższym namyśle stwierdziliśmy, że musi być jakiś tańszy sposób. W końcu lokalni też muszą się tam jakoś dostać. Po głębszej analizie, natrafiliśmy na artykuł, który stwierdzał że da się dojechać pociągiem ze stacji Pekin Północny. W taki sposób powstał plan dojechania na Mur metrem i pociągiem. Za punkt startowy wybraliśmy lotnisko. Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie poniżej.

Chiński Mur pociągiem i metrem krok po kroku

Zostawiamy bagaże w przechowalni (nie będziemy ich przecież brać ze sobą i nosić). Punkt znajduje się na samym końcu sali przylotów. Cena – 45 RMB za jeden bagaż na 36h.

Przechowalnia bagażu na lotnisku w Pekinie

Przechowalnia bagażu na lotnisku w Pekinie

Idziemy na pociąg o nazwie – Beijing Airport Express, który zabierze nas na dwie najbliższe stacje metra. Cena – 25 RMB od osoby w jedną stronę. Kupujemy bilet pokazując na palcach liczbę (w naszym przypadku 2, jako że kupowaliśmy dwa bilety). Kasjerzy rozumieją nas bez słowa.

Beijing Airport Express - stacja na lotnisku

Beijing Airport Express – stacja na lotnisku

Wysiadamy na stacji Dongzhimen – 东直门. Zawsze warto mieć przy sobie w razie czego tabliczkę z nazwą po chińsku. Bardzo często przydaje się, żeby porównać chińskie znaczki ze sobą. Szukamy linii numer 2 – niebieskiej w kierunku stacji Xizhimen 西直门. Kupowanie biletów – opcja 1: za pomocą automatów, w których jest możliwość wyboru języka angielskiego; wtedy wszystkie stacje są podpisane dodatkowo w alfabecie łacińskim. Druga opcja to kupno biletu w kasie. Sposób na niechińskiego turystę – robimy zdjęcie telefonem nazwy stacji do której chcemy się udać, pokazujemy pani w kasie zdjęcie i dwa palce (liczba biletów), dajemy wystarczający nominał. Ceny w pekińskim metrze wahają się od 1RMB do 6RMB za trasę.

Ekran automatu do kupna biletów w metrze

Ekran automatu do kupna biletów w metrze

Na peronach oraz w środku wagonów są informacje w alfabecie łacińskim, która stacja jest następna.

Informacja na peronie metra

Informacja na peronie metra

Informacja w wagonie

Informacja w wagonie

Na stacji Xizhimen wychodzimy na zewnątrz kierując się znakiem nazwanym przez nas kaktusik i ciężarówka, oznaczającym wyjście –出口. Udajemy się w stronę stacji Pekin Północy (Beijing North) 北京北.  [EDIT 9/2018: Jeden z czytelników podesłał wiadomość, że pociągi odjeżdżają teraz ze stacji: Huangtudian. Stacja metra: Xizhimen. Tradycyjnie trzeba wysiąść i iść na kolej która jest prawie nad stacją.] Tam dopada nas przerażenie na widok kas… Jest na szczęście na to prosty sposób.

Kasy biletowe na stacji Pekin Północny

Kasy biletowe na stacji Pekin Północny

Jedyny pociąg, który jedzie do Badaling (Chiński Mur) nazywa się S2. Wystarczy pokazać kasjerce zdjęcie rozkładu i liczbę biletów na palcach. Cena – 6RMB od osoby w jedną stronę.

Pociag S2 - rozkład

Pociag S2 – rozkład

My następnie byliśmy nieco skonsternowani, gdzie jest właściwe wejście na dworzec. Pokazaliśmy ochronie nasz bilet, pomachaliśmy rękami (udając, że szukamy kierunku) a następnie rozłożyliśmy je bezradnie. W odpowiedzi wskazano nam właściwy kierunek (trzeba wyjść z kas na zewnątrz i użyć innego wejścia).

Bilet na pociąg S2 do Badaling

Bilet na pociąg S2 do Badaling

Oznaczenie na dworcu było bardzo czytelne, ale i tak nie da się przeoczyć najdłuższej kolejki na świecie (my byliśmy o 6 rano!).

Pociąg S2 - informacja gdzie jest kolejka

Pociąg S2 – informacja gdzie jest kolejka

Lepiej stanąć w niej dużo wcześniej, gdyż zaraz po otwarciu drzwi na właściwy peron rozpoczyna się wyścig życia o miejsca siedzące. Dla utrudnienia pociąg nie znajduję się przy początku samej platformy tylko co najmniej 300 metrów dalej.

Kolejka o 6 rano na pociąg S2

Kolejka o 6 rano na pociąg S2

Podróż trwa 1,5h i docieramy na stację w Badaling skąd są już znaki i strzałki jak dojść na Mur (ok. 600 m).

Stacja Badaling

Stacja Badaling

Kolejna przygoda rozpoczyna się przy kasach biletowych, które sprzedają wejściówki. Nie ma zorganizowanej kolejki. Wszyscy się przepychają, czasem trzeba wspomóc się łokciami. Niestety. Koszt tej przyjemności to 35 RMB od osoby.

Informacja w pobliżu Muru

Informacja w pobliżu Muru

Następnie trzeba się przecisnąć w jeszcze jednej kolejce do wejścia. Et voila! Teraz możemy podziwiać Mur z tysiącami innych osób w zgiełku i ścisku. Pomijając ludzi, widok jest przepiękny. Odradzamy wycieczkę zimą – Mur jest bardzo oblodzony.

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński

 

Powrót i Zakazane Miasto

Wracamy z powrotem na stację Badaling i kierujemy się do kasy. Z racji tego, że wyróżniamy się kolorem skóry, pokazujemy na palcach tylko liczbę biletów – w kasie zakładają, że chcemy jechać do Pekinu.

Stacja w Badaling - kasy

Stacja w Badaling – kasy

Stajemy w mega wielkiej kolejce do pociągu, a gdy nadjeżdża biegniemy co sił w nogach, żeby się zmieścić w przedziale. Dojeżdżamy do stacji Pekin Północy i postanawiamy zwiedzić jeszcze Zakazane Miasto. Kierujemy się do metra i kupujemy bilet od razu do stacji Tiananmen West 天安门西. W ramach tego biletu musimy się przesiąść na stacji Fuxingmen 复兴门. Z linii numer 2 niebieskiej na linię numer 1 – czerwoną. System metra nie jest zbyt skomplikowany i dosyć łatwo się w nim połapać nawet jak ktoś nie zna chińskiego.

Mapa metra w Pekinie

Mapa metra w Pekinie

Wysiadamy na placu Tiananmen i zaczynamy zwiedzanie.Wszystko jest dosyć dobrze opisane i wszędzie są znaki. Trafiamy do Zakazanego Miasta. My niestety nie wchodzimy do środka, odstrasza nas kolejka (na szczęście było to już zwiedzone w 2012 roku).  Po znakach kierujemy się z powrotem do metra.

Tablica informacyjna na placu

Tablica informacyjna na placu

Kupujemy bilet do stacji Dongzhimen 东直门 skąd odjeżdza Beijing Airport Express.  Całość zwiedzania wraz z wejściem na Mur to koszt ok. 115 RMB (67 PLN).

Po pewnym czasie udawało nam się rozpoznawać co poniektóre znaczki. Nadawaliśmy im najbliższą skojarzeniowo nazwę np. nazwa stacji Donzgzhimen to dla nas odpowiednio choinka, drabinka z krzyżem i trzepak. Takie oswojone znaczki miały dla nas większy sens i łatwiej je było rozpoznawać.

Życzymy udanego zwiedzania 🙂