Chiny Tybet Nepal Bhutan Indie

Pelling – Darjeeling

Śmieszynka w herbacie
Śmieszynka w herbacie
Śmieszynka
Napisane przez Śmieszynka
Dzisiaj jak zwykle rozpoczęliśmy zwiedzanie od świątyni. Buddyjska, zwykła, ładna, ale co ważniejsze obok niej znajdowała się szkoła. I właśnie ona zrobiła na mnie największe wrażenie. Stan budynku, jeżeli można nazwać to budynkiem – opłakany. Ledwo wybetonowana konstrukcja, niedokończona. Okna? Żarty jakieś, nie było. Do budynku w stanie surowym wstawiono ławki. Tablica, bądź arkusz papieru wisiały na deskach, bądź innych pozostawionych materiałach. A w środku dzieci, i te małe, i te duże, uczące się na pamięć tekstów buddyjskich. Serce się krajało. Chciałam zrobić filmik, bo niestety zdjęcia tego nie oddadzą. Nie zdążyłam.
Po rannym zwiedzaniu kolejne pół dnia minęło na przemieszczeniu się z Pelling do Darjeeling.
Darjeeling słynie głównie z herbaty. Krzewy ciągną się przez wszystkie chyba wzgórza. Zbieraniem liści zajmują się kobiety, dźwigające wszystko w koszach na głowie. Udało nam się po drodze odwiedzić jedną z fabryk. Oj… Nie chcielibyście już nigdy pić herbaty z torebki. Gwarantuje. Co z podłogi, to właśnie tam idzie. Najlepsze listki są zawsze sypane. Fusy bo fusy, ale przynajmniej herbatę wtedy pijecie.
Po południu udało się dojechać do centrum miasta, rozrzuconego na zboczach góry. Krótka wizyta w zoo słynącym z czerwonej pandy oraz śnieżnego lamparta. Wszystkie zwierzęta były jakieś podenerwowane. W sumie nie dziwię się im. Jakby mnie zamknięto w klatce też nie byłabym w dobrym humorze. Następnie zrobiliśmy sobie w założeniu krótką (2h) przejażdżkę kolejką zwaną himalajską. Kiedyś jeździło to normalnie, dzisiaj jest atrakcją turystyczną. Atrakcją, dużo powiedziane, jeżeli jest mgła absolutnie nie ma się co tym wybierać. My akurat mieliśmy mgłę.
Wieczorem, coś co Natalka lubi najbardziej, kupowanie herbaty. Ponieważ Darjeeling słynie właśnie z niej, postanowiłam się dobrze zaopatrzyć. Nie pytajcie ile przywiozłam… i za ile… 😉


Zobacz galerię zdjęć z Indii na smieszynkaphoto.com